Preferencyjne stawki na lokale użytkowe

Preferencyjne stawki na lokale użytkowe

Prawie 1000 lokali użytkowych gmina Bytom już wynajmuje. 200 kolejnych przeznaczonych jest dla przyszłych dzierżawców. Bytomskie Mieszkania ogłaszają przetarg na dzierżawę i najem wolnych lokali użytkowych.

W Bytomiu jest wiele atrakcyjnych lokalizacji, gdzie można zaoferować potencjalnym Dzierżawcom lokal użytkowy. – Zdecydowana większość jest w budynkach mieszkalnych w centrum miasta, jak np. na samym Rynku lub przy ul. Podgórnej, ale mamy też lokale w dzielnicach naszego miasta- mówi Tomasz Halamus, Z –ca Kierownika Działu Eksploatacji i Lokali Użytkowych Bytomskich Mieszkań.

Lokale mają powierzchnię od 20 – 130 metrów kwadratowych. I jak podkreśla kierownik pod każdą działalność gospodarczą taki lokal się znajdzie. – Wystarczy mieć pomysł i zapał by go zrealizować. W tych wynajętych, w głównej mierze prowadzona jest działalność handlowa. Co raz więcej otwiera się zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i…tzw. drobne krawiectwo. Jest także zakład renowacji starych mebli i pierogarnia – wylicza T. Halamus.

Gmina poprzez swoją jednostkę tzn. Bytomskie Mieszkania wystawia wolne lokale użytkowe w trybie otwartego przetargu czynszowego. Stawka wywoławcza waha się od 7 do 25 złotych za m2 powierzchni lokalu. Uzależniona jest zarówno od strefy, w której lokal się znajduje. Na cenę wpływa też fakt, czy lokal jest od frontu budynku czy w oficynie.

Nowy dzierżawca /po przetargu na lokal/ może uzyskać preferencyjną stawkę remontową, aż do trzech miesięcy. Stawka w nieruchomościach gminnych obecnie wynosi 1,11 złotych. W nieruchomościach wspólnot mieszkaniowych jest w wysokości kosztów eksploatacyjnych.

– Ta preferencyjna stawka jest udzielana tylko wtedy, gdy Dzierżawca zadeklaruje remont, no i go wykona – podkreśla Z-ca Kierownika Działu Eksploatacji i Lokali Użytkowych. W przypadku uzyskania lokalu w trybie negocjacji stawki czynszowej Dzierżawca może uzyskać preferencyjna stawkę remontową nawet do 12 miesięcy.

Wykaz lokali użytkowych do negocjacji na bieżąco jest aktualizowany na stronach archiwum.bm.bytom.pl oraz jest wywieszony na tablicach ogłoszeń – Bytomskich Mieszkań ul. Zielna 25b. Najbliższy przetarg na lokale użytkowe ogłoszony zostanie w miesiącu maju.