Bytom. Dłużnik w rejestrze długów.

Bytom. Dłużnik w rejestrze długów.

Wszyscy, którzy zalegają miastu z opłatami za lokale gminne lub użytkowe mogą mieć poważne kłopoty. Bytomskie Mieszkania podpisały dzisiaj, tj. 9 maja br. umowę o współpracy z Krajowym Rejestrem Długów Biurem Informacji Gospodarczej S.A.

Zadłużenie z tytułu opłat należnych miastu za lokale gminne wynosi ponad 374 mln złotych. – Podjęliśmy więc walkę z dłużnikami uchylającymi się od płacenia należnych miastu opłat. Musimy być bardziej skuteczni w zakresie kontroli zarządczej – mówi Grażyna Bujnicka – Moździerz, dyrektor Bytomskich Mieszkań.

Wpisanie dłużnika do Krajowego Rejestru Długów sprawia, że trudniej jest wziąć mu kredyt czy kupić coś na raty. – Na to samo muszą być przygotowani lokatorzy bytomskich mieszkań komunalnych, jak i najemcy lokali użytkowych uchylający się od swoich obowiązków – dodaje dyrektor BM.

Do Krajowego Rejestru Dłużników może być wpisany np. lokator, który ma zadłużenie wobec gminy na co najmniej 200 złotych, albo przedsiębiorca z zadłużeniem, na co najmniej 500 złotych.

Wystarczy zalegać 30 dni w opłatach, by otrzymać wezwanie do zapłaty. – Jeżeli w ciągu 30 dni od wysłania wezwania do zapłaty nie ureguluje się należności, to mamy podstawę by wpisać dłużnika do KRD – mówi Sonia Ilga, kierownik Działu Windykacji Bytomskich Mieszkań.

Do rejestru może być również wpisany dłużnik, którego zadłużenie zostało już zabezpieczone tytułem wykonawczym.

Pierwszych wezwań do zapłaty można spodziewać się już w czerwcu br.