Zmniejsz swoje zaległości czynszowe. Odpracuj dług

Zmniejsz swoje zaległości czynszowe. Odpracuj dług

Pielęgnowanie kwiatów, naprawa mebli, prace biurowe, a może tapetowanie lub gotowanie? Możliwości odpracowania długu za lokale mieszkalne jest bardzo dużo. Bytomskie Mieszkania dzisiaj /10 czerwca br./ ruszają z akcją „Odpracuj swój dług”. Stawka za godzinę to 13,70 złotych.

Tylko w ubiegłym roku wpłynęło 107 wniosków na odpracowanie długu za lokale mieszkalne. Odpracowano 708 419 złotych. Od początku tego roku przeszło 50 osób zadeklarowało chęć skorzystania z tej formy pomocy. – Są osoby, rodziny, które tak zapętliły się w zadłużeniach wobec różnych instytucji, że same nie potrafią już sobie pomóc. My staramy się im pokazać, że są różne formy spłaty zadłużenia czynszowego. Jedną z nich jest właśnie odpracowanie długu – mówi Grażyna Bujnicka – Moździerz, dyrektor Bytomskich Mieszkaniach.

Dzisiaj, tj. 10 czerwca br. ruszyła akcja informacyjna skierowana do zadłużonych mieszkańców Bytomia. – Poprzez ulotki, listy, plakaty i bezpośrednie rozmowy z zadłużonymi chcemy informować czy też uświadamiać, że nawet będąc w trudnej sytuacji materialnej i życiowej jest szansa na oddłużenie. Gro osób nawet nie wie o takich możliwościach, a wiele osób sądzi, że dług odpracowuje się np. sprzątając tylko ulice. Będziemy obalać stereotypowe myślenie – dodaje dyrektor Bytomskich Mieszkań.

Zadłużona osoba wobec gminy musi zgłosić się do Bytomskich Mieszkań lub Punktu Obsługi Mieszkańca w swojej dzielnicy i zadeklarować chęć odpracowania. W większości do wykonania są drobne prace bądź porządkowe, jak np. sprzątanie terenów i budynków bądź prace remontowo -konserwatorskie, jak np. naprawa mebli, malowanie czy tapetowanie. Miłośnicy zieleni swoje zadłużenie mogą odpracować wykonując prace ogrodnicze, jak np. sadzenie kwiatów lub porządkowanie terenów zielonych. –My odgórnie nie przydzielamy zadań. Zawsze staramy się je dopasować m.in. do predyspozycji i umiejętności danej osoby. Mieliśmy już i masażystę i panie do pomocy w kuchni mimo, iż w naszym tzw. wykazie prac tego nie ma – dodaje Sonia Ilga, kierownik Działu Windykacji Bytomskich Mieszkań. Odpracowywanie zadłużenia wcale też nie musi kolidować z pracą zawodową danej osoby. Godziny są elastyczne, zawsze indywidualnie dostosowywane. Są też przypadki i to wcale nie rzadko, że osoby, odpracowujące tak zaangażowały się w pracę, że zostawały zatrudnione u zleceniodawcy.

Odpracowanie jest możliwe na określonych warunkach. Może się o to ubiegać każda pełnoletnia osoba korzystająca z lokalu mieszkalnego. Istnieje również możliwość rodzinnego odpracowania długu. W praktyce oznacza to, że odpowiedzialne za zadłużenie dzieci mogą odpracować swój dług razem z rodzicami.
– Osoby decydujące się na odpracowanie długu nie otrzymują wynagrodzenia za pracę. Pomniejszają jednak swoje zaległości czynszowe. Tu warto podkreślić, że zmieniła się też stawka godzinowa. Obecnie wynosi 13,70 złotych. Wcześniej, w zależności od wykonywanej pracy wahała się od 6 do 10 złotych. Mamy nadzieję, że zmiana ta wpłynie nie tylko na sumę odpracowanych kwot, ale także na większe zainteresowanie dłużników – dodaje G. Bujnicka –Moździerz.

Osoby zadłużone wobec gminy mają różne formy i możliwości na spłacenie swojego zadłużenia. Jedną z nich jest właśnie odpracowanie zadłużenia czy też rozłożenie zadłużenia na dogodne raty. Najbardziej oporni w płaceniu będą zaś wpisywani do Krajowego Rejestru Długów. Bytomskie Mieszkania stosowna umowę z KRD podpisały 9 maja br.

ULOTKA DO POBRANIA