Rusza projekt „Lokal na kulturę”

Rusza projekt „Lokal na kulturę”

Ideą projektu „Lokal na kulturę” jest wyłonienie najemców lub dzierżawców lokali, którzy będą prowadzili tam działalność kulturalną, artystyczną lub twórczą. Do konkursu może się zgłosić każdy, a o tym do kogo ostateczne trafi lokal, zadecyduje komisja. Osobom z najciekawszym pomysłem zaproponowana zostanie atrakcyjna oferta najmu lub dzierżawy.

Aby przybliżyć założenia i zasady programu w Urzędzie Miejskim w Bytomiu zorganizowano w poniedziałek,
1 lipca spotkanie na które przyszło ponad 50 osób zainteresowanych nową ofertą miasta. Podczas spotkania przedstawiciele Bytomskich Mieszkań zaproponowali w I edycji programu osiem lokali zlokalizowanych w centrum oraz na Rozbarku na ulicach: Józefczaka, Wrocławskiej, Moniuszki, Chrobrego, Powstańców Warszawskich, Piłsudskiego oraz Głowackiego.

Zależy nam na tym, by ożywić miasto, a w szczególności dać szansę tym wszystkim, którzy mają ciekawe pomysły, ale nie mają wystarczających środków, by wcielić je w życie
– mówił podczas spotkania prezydent Wołosz.Na spotkaniu przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, osoby związane z kulturą, bytomscy artyści, ale również osoby spoza Bytomia pytały przede wszystkim czy program zostanie rozszerzony na inne dzielnice miasta, jaki powinien być zakres działalności i gospodarowania lokalem, kto będzie decydował i na jakich zasadach o przyznaniu lokalu, ile czasu będzie miał najemca na wykonanie remontu oraz jakie będą prawdopodobne stawki po zakończeniu umowy na preferencyjnych warunkach.

W połowie lipca zostanie ogłoszony konkurs, w którym będzie można składać propozycje dotyczące zaadaptowania lokali na działalność kulturalną, artystyczną lub twórczą
– mówiła podczas spotkania Paulina Grobelny, kierownik Biura Spraw Lokalowych. Każda zainteresowana osoba będzie mogła oczywiście zobaczyć proponowane lokale, aby zapoznać się z ich stanem technicznym – dodała Paulina Grobelny.Warto dodać, że korzystając z nowego rozwiązania przyszły najemca lub dzierżawca najpierw będzie musiał wyremontować lokal, a w tym czasie będzie płacił symboliczny czynsz – 1 zł netto za m2 (nie dłużej niż 12 miesięcy). Po tym okresie wysokość czynszu ustalona zostanie na poziomie kosztów utrzymania danego lokalu w nieruchomość – w przypadku wskazanych na spotkaniu lokalizacji wysokość czynszu będzie wynosić /w zależności od lokalizacji) od 2 do 7 zł netto za m2. Ponadto po okresie dziesięciu lat użytkowania lokalu najemca będzie mógł się starać o przedłużenie umowy najmu.

Szczegółowych informacji na temat programu „Lokal na kulturę” udzielają:
Biuro Spraw Lokalowych Urzędu Miejskiego w Bytomiu pod nr tel.: 32 397 65 63, 32 397 65 64;
Bytomskie Mieszkania pod nr tel.: 32 413 00 30 32.
info UM Bytom