Będzie „Koci Gościniec”

Będzie „Koci Gościniec”

Zakończyła się II edycja konkursu „Lokal na kulturę”. Przy ulicy Dworcowej w Bytomiu powstanie ….Koci Gościniec – edukacyjna kawiarnia, a przy ulicy Katowickiej …Pracownia Ceramiczna. Umowy na lokale zostały podpisane.

W drugiej edycji konkursu złożono zaledwie dwie oferty. – Trudno jednak dziwić się dość małemu zainteresowaniu. Wpłynęła, na to pandemia więc większość działań, jak i aktywność, w tym zakresie została bardzo ograniczona – mówi Monika Trzcionkowska, dyrektor Bytomskich Mieszkań.

Umowy na „Koci Gościniec ”, jak i na „Pracownię Ceramiczną” zostały już podpisane. Zgodnie z deklaracją przy ul. Dworcowej 3 mieścić się będzie kawiarnia, po której swobodnie będą poruszać się ….koty. Celem utworzenia takiego miejsca jest oswojenie człowieka z kotem, adopcja, a przede wszystkim edukacja głównie skierowana do najmłodszych, jak obchodzić się ze zwierzętami. W zamyśle pomysłodawczyni jest także organizacja szkoleń i warsztatów edukacyjnych.

Przy ulicy Katowickiej powstanie natomiast Pracownia Ceramiczna, gdzie wszyscy zainteresowani będą mogli nauczyć się technik pracy z gliną. Umiejętności nabyte podczas warsztatów ceramicznych, pozwalają na samodzielne posługiwanie się nimi w warunkach domowych. Można je wykorzystać np. do tworzenia przedmiotów codziennego użytku, biżuterii czy też dekorów.

– Gratuluję pomysłodawcom. Podczas tej edycji konkursu wpłynęły bardzo ciekawe oferty. Jako miłośniczka i posiadaczka dwóch kotów  cieszę się, że w naszym mieście powstanie, tak oryginalna kocia kawiarnia edukacyjna. Z drugiej zaś strony utworzenie pracowni ceramicznej jest fajnym pomysłem na rozwijanie może i nowej pasji, a na pewno na rozwijanie swoich zdolności artystycznych –  mówi dyrektor Bytomskich Mieszkań.

Przypomnijmy, że zasady II edycji były nieco inne niż za pierwszym razem. Do listy lokali zaproponowanych przez miasto, dołączyły propozycje przyszłych najemców, którzy sami sugerowali  siedzibę dla swojej działalności spośród pomieszczeń z zasobów gminy.

– Druga edycja konkursu uwzględniała pomysły osób, które same wcześniej upatrzyły sobie lokal, gdzie chciałyby prowadzić działalność artystyczną. Może on znajdować się na terenie całego miasta. Jeśli okaże się, że należy on do gminy oraz nie jest  zawieszony np. z przyczyn technicznych lub formalno-prawnych, Bytomskie Mieszkania przygotują stosowne informacje – mówi Monika Trzcionkowska, dyrektor Bytomskich Mieszkań.

Przypomnijmy. Laureatką pierwszej edycji konkursu jest Agata Maciejaszek. Zdecydowała się przenieść swój sklep „Odpady spod lady” z ul. Zaułek do korzystniejszej lokalizacji, przy ul. Powstańców Warszawskich 16. To miejsce jest wyjątkowe, bo artystka nie tylko sprzedaje swoje produkty zero waste (m.in. kosmetyczki z reklamówek foliowych, torby z banerów i pasów samochodowych), ale prowadzi tu również warsztaty upcyklingowe. Dlatego potrzebowała większego lokalu. Ten program daje możliwości rozwoju – mówi Agata Maciejaszek. Płacę niski czynsz, a podejście pracowników Bytomskich Mieszkań jest bardzo elastyczne i pozytywne. Stan lokalu był dobry: nowa instalacja elektryczna i kanalizacyjna, możliwość podłączenia ogrzewania gazowego, roleta na witrynie. Zostało mi jedynie odświeżenie i urządzenie lokalu, zrobiłam to małym kosztem.

Przypomnijmy: ideą programu Lokal na kulturę jest wyłonienie najemców lub dzierżawców lokali, którzy będą prowadzili tam działalność kulturalną, artystyczną lub twórczą. Do konkursu może się zgłosić każdy, a o tym do kogo ostateczne trafi lokal, zadecyduje komisja. Osobom z najciekawszym pomysłem zaproponowana zostanie atrakcyjna oferta najmu lub dzierżawy.

Przyszły najemca lub dzierżawca najpierw będzie musiał wyremontować lokal, a w tym czasie będzie płacił symboliczny czynsz – 1 zł netto za mkw. (nie dłużej niż 12 miesięcy). Po tym okresie wysokość czynszu ustalona zostanie na poziomie kosztów utrzymania danego lokalu w nieruchomości (w zależności od lokalizacji stawka czynszu może się różnić).