Siemianowicka tętni życiem

Siemianowicka tętni życiem

Wszystkie mieszkania przy ulicy Siemianowickiej 105b mają już swoich lokatorów. Ostatnia umowa na najem właśnie została podpisana. Łącznie zamieszkało tu 119 osób.

Do 54 mieszkań wprowadzili się bytomianie, którzy rozpoczynają nowe życie po opuszczeniu pieczy zastępczej, zmagają się z niepełnosprawnościami, czy osoby3 które musiały opuścić dotychczasowe lokum ze względu na zły stan techniczny budynku. Pierwsze trzy lokale zostały zasiedlone 29 stycznia br.  .

Od dwóch miesięcy mieszka tu Pani Natalia z siedmioletnią córką Amelią i psem Brutusem /zdjęcie nr 1/, która jest bardzo zadowolona i z mieszkania i z lokalizacji. – Po siedmiu latach mieszkania w ośrodku dla matek samotnie wychowujących dziecko wreszcie mam swój kąt. Duża różnica. Tu żyje się inaczej i  bardziej spokojnie –  mówi p. Natalia.

Zdanie podziela Pani Katarzyna /zdjęcie nr 2/, która wraz z córkami Alą i Lilą mieszka tu od lutego br.. – Mieszkanie mam bardzo ładne. Spokojnie się tu mieszka. Dzieci swobodnie biegają po podwórku, no i mają super plac zabaw. Jedyne ale, to trochę daleko do szkoły. Wcześniej byłam w mieszkaniu chronionym więc dla mnie różnica ogromna – mówi p. Katarzyna.

Przypomnijmy. Budynek przy ul. Siemianowickiej 105b jest jednym z trzech przejętych przez gminę Bytom od osoby prawnej w latach 2015 – 2016. Jego modernizacja rozpoczęła się w sierpniu 2018 roku i trwała do września 2020 roku. W grudniu ubiegłego roku zakończono realizację inwestycji, która umożliwiła skomunikowanie budynków przy ul. Siemianowickiej 105 a, b, c oraz znajdujących się, w tym rejonie przedsiębiorstw z drogą krajową nr 94.

W ramach prowadzonych prac w budynku przy ul. Siemianowickiej 105b wyremontowano między innymi: klatki schodowe, dach, wykonano termomodernizację budynku, zamontowano windy, centralne ogrzewanie, jak również wnętrza lokali wraz z instalacjami w budynku. W sumie wyremontowano 54 lokale o powierzchni 2 tys. 630 mkw. za kwotę ponad 8 mln zł, z czego prawie 3 mln to dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Warto podkreślić, że zgodnie z umową zawartą z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, wszystkie 54 lokale mieszkalne przeznaczony zostały na lokale z najmem socjalnym.

Część lokali miasto przeznaczyło dla osób z orzeczeniem niepełnosprawności, a także dla osób bezdomnych, które objęte zostały indywidualnym programem wychodzenia z bezdomności. Najwięcej lokali gmina przeznaczyła dla osób, które opuszczają rodzinną lub instytucjonalną pieczę zastępczą /łącznie 20 lokali/, zostały przekwaterowane z budynków lub lokali z uwagi na ich zły stan technicznych /18 lokali/ oraz osób ze znaczną niepełnosprawnością lub wychowujące niepełnosprawne dziecko /7 lokali/. Pozostałe dziewięć lokali trafiło do innych osób uprawnionych do otrzymania lokali z najmem socjalnym.